Мк 21 українська література     30.01.2024

«МАРУСЯ ЧУРАЙ» ЛІНИ КОСТЕНКО - ПЕРЛИНА УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ. 



https://www.youtube.com/watch?v=_a3qYXIJFjQ

 

Роман кілька разів повертали авторці, шість років не допускали до друку; так довго його «читали» й «рецензували». Аж у 1979 році «Маруся Чурай» Ліни Костенко з’явилася у книгарнях, спочатку 8-тисячним накладом, а через три роки – 100-тисячним. І все ж роман переписувався від руки, тому що знайти книгу у вільному продажі було дуже важко, практично неможливо.

Врешті у 1987 році Ліна Костенко отримала Державну премію УРСР імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) та Міжнародну премію імені Петрарки за свій роман.

Вихід цього твору став справжньою подією в нашій літературі. Адже це був час так званого застою, час голоду на правду, на духовність, на віру зневіреного народу.

Зі сторінок роману постала неприкрашена, несфальсифікована історія нашого народу - і перед очима людей постали покручені і трагічні дороги нації, її перемоги та поразки, тяжкі мандри до розуміння власної суті. Поетеса повертала нації гідність.

Отже, поява такого твору була зумовлена надзавданням, що постало перед українським суспільством: потребою духовного відродження нації як єдиного порятунку від морального і фізичного вимирання.

Жанр «Марусі Чурай» - роман у віршах. Це великий ліро-епічний твір, у якому ліризовану розповідь викладено у віршовій формі. Роман у віршах має багато спільного з поемою. Але йому притаманні значно більший обсяг, велика кількість персонажів, кілька сюжетних ліній, органічна єдність ліричного, епічного й драматичного.

-                                 Хто у світовій літературі працював у цьому жанрі? (О.С. Пушкін «Євгеній Онєгін», Дж. Байрон «Дон Жуан»).

-                                 Пригадайте, який твір української літератури окремі літературознавці вважають першим історичним романом у віршах? (Т.Г. Шевченко, «Гайдамаки»).

Учитель. Все-таки більшість дослідників вважають першим історичним романом твір Ліни Костенко.

(Робота з паспортом твору).

Учитель. Пригадайте слова: «Як в нації нема вождя, тоді вожді її - поети». Кому вони належать? Отже, Ліна Василівна взяла на себе мужність будити і повертати приспану, залякану, випалювану, витравлювану національну свідомість українців, подібно до Т. Шевченка («Що ми?..Чиї сини? Яких батьків? Ким? За що закуті?..») в 19 ст. та І. Франка («Народе мій! Невже задарма стільки серць горіло до тебе найсвятішою любов’ю, тобі офіруючи душу й тіло?») в 20 ст.

            Роман Ліни Костенко, як добірне зерно, розкотився Україною і дав свої сходи.

- Що ж лягло в основу роману Л. Костенко «Маруся Чурай»?

Перетворення в літературного героя.

Виходить Маруся Чурай.

Маруся Чурай

Народилася я у Полтаві в родині урядника Полтавського козацького полку Гордія Чурая. Датою мого народження найчастіше називають 25 січня 1625 року.

Батько мій Гордій Чурай був людиною хороброю і чесною, авторитетною у рідному краї, користувався пошаною і повагою серед товаришів, гідно захищав права свого народу, брав участь у козацьких звитягах. Він палко любив свій рідний край і ненавидів його ворогів. Якось під час сварки зі шляхтичем, не витримавши його знущань із народу, вихопив шаблю із піхов і зарубав насильника. Після цього змушений був податися на Січ. Брав участь у численних боях проти польської шляхти, У 1637 р. потрапив у полон і був страчений у Варшаві. Кажуть, була я такою, як і батько, запальною, правдивою, не терпіла брехні, кривди, зради.

Залишилися ми з мамою удвох. Обох нас шанували у Полтаві через нашого славного батька, а також через мій Богом даний дар складати і співати пісні. Я мала чудовий голос, була наділена неабияким талантом імпровізації – свої думки могла викладати віршами.  Пісні мої користувалися великою популярністю в народі, їх співали і козаки, і дівчата, і всі мешканці Полтави.

Задивлялися на мене і парубки. Кохав мене син відомого гетьмана Якова Остряниці Іван-Іскра – благородна душа. Я ж любила іншого – молодого козака, сина хорунжого Полтавського полку Григорія Бобренка, свого названого брата.

Моя любов чолом сягала неба,

   А Гриць ходив ногами по землі...

Із цього кохання нічого путнього не вийшло, лише велика трагедія, відчай і смерть.Доля відвела мені тільки 28 років...

2 група. Фольклорна основа твору.

Орієнтовні відповіді.

Ця легенда стала сюжетною схемою роману. Традиційно М. Чурай називають «дівчиною з легенди», тому що реальність її існування поки що документально не підтверджена. Архівних джерел про М. Чурай не залишилося жодних. Збереглася лише величезна кількість переказів, легенд, побудованих на спільній сюжетній канві,  та її пісень («Засвіт встали козаченьки», «Віють вітри, віють буйні», «Шумить-гуде дібровонька», «Сидить голуб на березі», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці»).

    На основі народних оповідань про Марусю Чурай було створено чимало біографічних нарисів, повістей та драматичних творів:

-       російський драматург О. Шаховський видав історичну повість «Маруся – малоросійська Сафо»,        

-       В. Самійленко присвятив співачці драматичну поему «Чураївна»,    

-       М. Старицький - «Ой, не ходи, Грицю..»,                                                

-       Левко Боровиковський - баладу «Чарівниця»,

Тест:

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3183240

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

План роботи на 27 травня