К 23 Українська мова   29.01.2024

Правопис суфіксів

Переглянути:

https://www.youtube.com/watch?v=76KpFRIx0XI

 

Е пишемо

·         у суфіксах -ечк-, -єчк-, -ечок, -еньк-  зі зменшено-пестливим значенням: ручечка, Софієчка, краєчок, горщечок, доленька;
 

·         у суфіксах -ець, -ень, -тель, -еромолодець, велетень, святитель, восьмеро;
 

·         у суфіксах -ен(я), -єн(я), які вживаємо в іменниках середнього роду на позначення малих істотвовченя, гусеня, совеня, чаєня.

Зверни увагу!

В усіх словах із суфіксами -аль,  -ень, -ець(-єць), -ість, -тель, -льник пишемо ьковаль, скрипаль; трутень, хлопець, кореєць, милість, вихователь, житель, уболівальник.

И пишемо

·         у суфіксах -ичк-, -ичок- у словах, що утворені від іменників із суфіксами -ик-, -иц(я): поличка (від полиця), кошичок (від кошик);
 

·         у суфіксі -ив(о) для вираження збірних понять, що означають матеріал, продукт праціморозиво, добриво, печивоале -ев(о) у словах, що не означають матеріал або продукт працімарево, зарево, сяєво;
 

·         у суфіксі -ин- в іменниках: городина, садовина, чужина;
 

·         у суфіксах -ир, -ист, -изм після д, т, з, с, ц, ч, ш, ж, р (Де ти з’їси цю чашу жиру?): командир, хорист, парашутист, кар'єрист, класицизм. Після решти приголосних пишемо -ір, -іст, -ізмювелір, журналіст, реалізм;
 

·         у суфіксах -ик, -ник,  -івник, -льникстолик, ведмедик; мандрівник, бунтівник, працівник; полірувальник, регулювальник.   

Зверни увагу!

Від українського суфікса- ик потрібно відрізняти іншомовні суфікси -ик, -ік (-їк), у яких пишемо и або і(ї)  відповідно до правил уживання и та і (ї) в словах іншомовного походження: історик, медик, класик, фізик,  але  академік, технік, прозаїк, хімік.

За допомогою суфіксів -к, -иц(я), -ин(я), -ес(а)  від іменників чоловічого роду утворюємо іменники на означення осіб жіночої статі: тренерка, співачка, директорка, порадниця, учениця, філологиня, майстриня, кравчиня; патронеса, поетеса, стюардеса.

За допомогою суфіксів -иськ(о), -їськ(о), -ищ(е), -їщ(е) утворюємо слова переважно з емоційно-негативним забарвленням: вовчисько,  гноїсько,  хмарище, побоїще.

Суфікси -енн(я), -инн(я), -інн(я), -анн(я), -янн(я) пишемо з двома буквами нзвернення, огудиння, горіння, читання, гуляння.

Суфікс -ович (-ьович)  уживаємо  для утворення чоловічих імен по батькові: Вікторович, Васильович, Олексійович, Юрійович, Ігорьович.

Суфікс -івн(а), -ївн(а) вживаємо для утворення жіночих імен по батькові: Богданівна, Василівна, Іванівна; Валеріївна, Сергіївна, Юріївна.

Зверни увагу!

Від таких імен,  як Григорій, Ілля, Кузьма, Лука, Микола, Сава, Хома, Яків, відповідні імена по батькові будуть Григорович, Григорівна; Ілліч, Іллівна; Кузьмович  (і Кузьмич ), Кузьмівна; Лукич, Луківна; Миколайович  (і Миколович), Миколаївна  (і Миколівна); Савович  (і Савич), Савівна; Хомович  (і Хомич), Хомівна; Якович, Яківна.

Виразно прочитайте текст.

МОВА — ІНСТРУМЕНТ ЧАРІВНИЙ І ТОНКИЙ

Людина може володіти кількома мовами, залежно від її здібностей, нахилів і прагнень, але найкраще, найдосконаліше вона має володіти, звичайно, рідною мовою. І не тільки тому, що цією мовою, засвоївши її змалку, вона користується повсякденно, а й тому, що рідна мова невід’ємна частина Батьківщини, голос свого народу й чарівний інструмент, на звуки якого відгукуються найтонші й найніжніші струни душі.

Мова — це щось далеко більше за зв’язок між людьми, це — відбиток свідомості, це вияв самої особистості. З того, як говорить людина, можна уявити собі її загальний розвиток, освіту й культурний рівень. Що культурнішою вона є, то розвиненішою і лексично багатшою буде її мова, розмаїтішим уживання прислів’їв, приказок. У природі не буває людей, які визначались би високим інтелектом і водночас примітивною мовою.

Боротьба за чистоту й високу мовну культуру — це боротьба за культуру взагалі. Дбати про очищення мови від усього засмічення й за дальше піднесення її рівня це обов’язок усього суспільства, не кажучи вже про тих людей, які безпосередньо працюють над мовою — учених-мовознавців, письменників, журналістів, дикторів, працівників редакцій і видавців, викладачів рідної мови (За Б. Антоненком-Давидовичем).

Яка основна думка його. Усно перекажіть. Випишіть 7-10 слів із суфіксами і поясніть їх правопис.

Що ви думаєте про чистоту мови?

Що для цього робите?

► Виділіть у дієсловах суфікси і поясніть, якого відтінку вони надають значенню дієслів.

Гукати, гукнути, трусити, труснути, трусонути, писати, тиснути, рвати, рвонути, стукати, стукнути, стуконути, хитати, хитнути, хитонути, їсти, їстоньки, пити, питоньки, спати, спатоньки, спатуні, спатусі, спатунечки.

► Назвіть слова, стилістично забарвлені. У яких текстах можна їх використовувати?

► Утворіть нові слова з допомогою зазначених суфіксів, поясніть їх правопис.

1) -очк-, -ечк-, -ичк-, -ячк (іменники). Берег, сонце, внук, Рая, доня, батько, пшениця, книга, здоров’я, десятикласниця, літо, розумниця, серце, волосся, канарейка;

2) -ов-, -ев-(-єв-) (прикметники). Ромашка, жолудь, калій, підсумок, борщ, замша, яблуня, граб, соя, вишня, дуб, лід, слива;

3) -ае- (іменники). Плести, місити, мережити, морозити, палити, марити;

4) -уват- (-юват) (прикметники). Коричневий, сирий, кислий, малий, синій, сизий, пізній, солоний.

► З допомогою префіксів і суфіксів утворіть прикметники і дієприкметники; поясніть їх правопис.

Без- (ім’я, сон, дно, захист, підстава).

Роз- (нести, сипати, чистити, брати, стелити, в’язати).

Під- (жарити, креслити, пушити, гнати, сікти).

Від- (значити, ломити, гнути, дати, правити).

Об- (вітрити, городити, плести, бити, мостити, морозити)

► Перепишіть словосполучення, виправте помилки у суфіксах і закінченнях імен по батькові. Поясніть їх написання.

1. Розмовляю з Миколаєм Максимовичем. 2. Зверніться до Романа Олексієвича. 3. Запитайте Лідію Василіївну. 4. Поїдьте до Сави Валерієвича. 5. Скажіть Петру Кузьмовичу. 6. Конспект Тетяни Євгенівної. 7. Порадьтесь з Тихоном Павловичом. 8. Доручіть Софії Дмитрівній. 9. Скажіть нам, Марія Юрієвно. 10. Прийшов Володимир Костевич.

Тест

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9472888

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

План роботи на 27 травня