26.03.2024       Мк 21

Стилістична функція фразеологізмів

https://www.youtube.com/watch?v=BBER3RFJePc

 




Фразеологізм — це стійке за складом, лексично неподільне і цілісне за значенням словосполучення (речення), яке виконує функцію окремої  словникової одиниці. Значення фразеологізму не завжди співпадає із значенням окремих слів, що входять до його складу.

Приклад:

Березова каша, зелена вулиця, сім п'ятниць на тиждень, язиката Хвеська, піднести гарбуза, три кити.

Влучні вислови видатних осіб, цитати з літературних та інших творів, кінофільмів, які набули узагальненого значення й часто повторюються в мовленні, називають крилатими словами (крилатими висловами). 

Приказки, прислів'я та крилаті вислови за значенням нерідко наближаються до власне фразеологізмів.

Приклад:

Вогонь в одежі слова, краса врятує світ, шукайте жінку, злочин і кара, а хура й досі там, нехай весь світ зачекає; обіцяного три роки чекають, робота не вовк.

Зверни увагу!

До крилатих відносять також окремі слова з узагальнено-метафоричним значенням. Це бувають назви населених пунк­тів, місцевостей, географічних об'єктів, пов'язаних із чимось знаменним, пам'ятним: Олімп, Парнас, Едем, Голгофа, Мекка, Ельдорадо,  Жовті Води, Крути.

Сюди належать також імена історичних осіб, міфологічних та літера­турних персонажів, з якими пов'язуються певні поняття, уяв­лення, символи: Нарцис, Герострат, Іуда, Каїн, Брут, Прометей, Шерлок Холмс.

До фразеологізмів також відносять мовні кліше — мовні одиниці, яким властиві постійний склад компонентів, звичність звучання, відтворюваність готових мовних блоків. Такі сталі вислови найбільш характерні для офіційно-ділового та публіцистичного стилів.

Приклад:

На підставі наказу, відповідно до чинного законодавства, порядок денний, поставити питання на розгляд, засоби масової інформації, сфера обслуговування, правоохоронні органи, організована злочинність, криміногенна ситуація,  передвиборча агітація.

За стилістичними властивостями фразео­логізми поділяють на  три групи:

·         фразеологізми, що належать до розмовного стилю (переважно з виразно зниженим забарвленням): зарубати на носі, замакітрити голову, не мати лою в голові, пошитися в дурні, гопки скакати, накивати п'ятами, баляндраси точити;

·         фразеологізми, що належать до книжних стилів (здебіль­шого з піднесено-урочистим забарвленням): наріжний ка­мінь, усіма фібрами душі, езопівська мова, ахіллесова п'ята, увінчати лавровим вінком, вовк у овечій шкурі;

·         стилістично нейтральні фразеологізми (найменш експресивно забарвлені): розправити крила, милувати око, тішити себе надією, перша ластівка, золоті руки.

Фразеологізми можуть вступати в антонімічні й синонімічні відношення.

Приклад:

Синоніми: дати відкоша, піднести гарбуза, піднести печеного рака, гарбузами годувати.

Антоніми: витикати носа — не показувати очей, мати за щось — не мати і за Боже пошиття,  жовтороте пташеня — битий жук.

 

Виконати:

https://learningapps.org/9241422

 

1.Згрупуйте сполучення слів: фразеологізми, вільні словосполучення.

Режим доступу: https://learningapps.org/9228462

 

2.Згрупуйте фразеологізми за стильовою ознакою.

Режим доступу: https://learningapps.org/9241422

 

Аналіз думок

 

Отже, у яких стилях мовлення фразеологізми вживаються з певною метою? (Фразеологія є окрасою художнього стилю літературної мови; зокрема усної народної творчості, вони є характерною ознакою розмовно - побутового стилю. Тому зі стилістичного погляду фразеологічні одиниці групуються на розмовно-побутові та народно-поетичні: іти світ заочі; хай наші вороги плачуть; журавлиний ключ вірності. Але окремі усталені звороти можуть бути притаманні офіційно-діловому, науковому й публіцистичному стилям.

 

Проблемне запитання Яка відмінність фразеологізмів розмовно-побутового стилю від усталених зворотів офіційно-ділового й наукового стилів? (Емоційна забарвленість)

 

Гра « Знайди фразеологізми»

 

- Назвіть фразеологізми, вжиті у тексті.

 

Ми уже одинадцятикласники. Пора, як кажуть, за розум братися. Але в багатьох із нас ще вітер у голові. Тому частенько доводиться бувати на прийомі у директора, пекти раків і, переступаючи з ноги на ногу, вибачливо обіцяти взяти себе в руки. Але досить нам вийти з кабінету, як знову за рибу гроші.

 

-Чи пізнали себе в героях тексту?

 

- Чи використовуєте ви фразеологізми у своєму мовленні?

 

- Яка їх функція у мовленні?

 

Узагальнення і закріплення вивченого

 

Ми сьогодні говорили про фразеологізми, їх походження, виражальні засоби.

 

Чи можна сказати, що наявність фразеологізмів у мові свідчить про мудрість, дотепність її носіїв?

 

- Яка роль фразеологізмів у мовленні?

Тест

 https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=2920404

 

 

Коментарі

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

План роботи на 27 травня